Dr.MOZSE 1987

Home
Dr.MOZSE 2014
Dr.MOZSE 1999
Dr.MOZSE 1987
Ťešký wíno
Matěj a Mikeš
Matěj a Boris
Matěj duety
Matěj sám
Tour de Biére
Dr.MOZSE info
Návštěvní kniha

Návrat do diskrétní zóny Matějkovo.cz

Návrat na základní veřejnou stránku Matějkovo.cz

Download my music products

ARCHIVNÍ ZÁZNAMY ZE ZKOUŠKY VE VITINĚVSI

Nahrávka pořízena na obyčejném kazeťáku ve zkušebně

v Langrově statku ve Vitiněvsi, někdy na konci 80. let.

Hrabe, hrabej Taková sranda o tom, jak se za socialismu kradlo.
Mrazík

Kdo zná ruskou pohádku Mrazík, tak ví.

Fáro Fáro byla jen taková sranda, kterou navrhnul Mikeš, když bylo pro něco potřeba zajet. Na to, jak to má debilní (nebo geniální?) text, to bylo při veřejném hraní úspěšné.
Velkoměsto

Vždycky, když jsem jel vlakem na kolej do Prahy, tak jsem cítil takovou divnou tíseň. Vítalo mě hnusné, špinavé a neosobní velkoměsto. Je to hodně výpravná a složitá písnička, která se líbila hlavně nám - muzikantům. Nejvíc mně.

Hrabě Dr. MOZSE

Píseň o jednom baronovi. Pardon, vlastně tedy o hraběti, který pohrdal vesnickými zábavami a lidmi, kteří na ně chodili.

Chuligán

Vždycky, když jsem běžel na vlakové nádraží, tak mi málem ujel vlak. O tom to je. Takový pokus o punkovou skladbu (1984).

Kamarádi

Dobrý tah se vyznačuje tím, že jsou na něj přijdou kamarádi, co se mají tolik rádi.

Dál tě znám

Pokus o druhou Kristýnku, jak zpíval Peter Nagy. Samozřejmě to tak dobré nebylo - ani nemohlo. Nebylo to totiž o žádné konkrétní holce.

Dobrá Voda

Dobrá Voda byl seriál o koních, nejvíce však o kobylce jménem Jasná.

Kultura za 500

Sedmnácti-osminový rytmus (17/8). Inspirovali jsme se písní Changes od art-rockové skupiny YES (album 90125 z roku 1983), která měla tento rytmus v některých pasážích. Náš text  je o tom, že jsme neměli rádi primitivní odrhovačky (což pro YES samozřejmě neplatilo) a ironická narážka Kultura za 500 byla z vědomostní televizní soutěže Risk (později přejmenované na Riskuj!), kterou uváděl Jan Rosák. Soutěžící si tam vybíral otázky z různých oborů a v různých hodnotách, které pak "riskoval", že ztratí, nebo získá. Jedním ze soutěžních oborů byla kultura a nejvyšší počet bodů byl 500, což potvrzuje tu ironii. Ten 17/8 rytmus nepatří k jednoduchým hudebním dovednostem, my jsme se ho těžce učili a pak lehce hráli na koncertech. Lidé na to tančili, což matematicky nemohlo fungovat právě pro ten lichý počet osmin v taktu, ale oni to v pohodě zvládli. Jsme holt šikovný národ.

Myší reggae

Když jsem chodil se slečnou Myšíkovou, tak mi lezl do zelí nějaký Vašek z Teplic. Ač to tak nevypadá, tahle písnička je opravdu jen o tom, jak jsem ztrácel Ilonu kvůli nějakému Vaškovi. O rok později jsem onoho Vaška potkal v Praze na koleji a zjistil, že je to můj nový spolužák na VŠ. Inu, svět je malý a o náhody v něm není nouze. Z písně je cítit inspirace kapelou Pražský výběr.

Táta s mámou

Jednou jsem si půjčil auto svých rodičů a naboural ho. Oni to přešli naprosto v klidu, nechali ho opravit a já jsem zjistil, že jsou to nejlepší lidé mého života.

Platit

V jičínském hotelu Start byla úplně ta nejhorší obsluha na světě. Několikrát jsme odtamtud odešli bez placení, protože číšník neměl zájem ani o hosty ani o jejich peníze. Je z toho cítit jasná inspirace Imrichovou kapelou Tango.

Prachy Tahle věc vznikla na chmelové brigádě v dubnu 1983. Tenkrát jsme byli s průmyslovkou v Soběchlebech u Blšan a drátkovali jsme.
Tak si trhni nohou

Jednou jsem se ptal Petry Machové, jestli by se mnou nešla na rande. Ona řekla, že nešla a já jsem jí (v duchu) řekl: Tak si trhni nohou!

Tvoje holka - moje holka

Borisova písnička o jedné prodejné holce. Tvoje holka = moje holka => děvka.

Чёрты идут

(Čorty idút)

Když jsme měli v naší zemi před sametovou revolucí sovětskou armádu, tak jednou děti ruských důstojníků běhaly po ulici a křičely: "Čorty idút," neboli "Čerti jdou". Bylo totiž 5. prosince a městem zrovna chodili čerti a Mikuláš. My jsme to obrátili a "čerty" jsme nazvali právě ty sovětské vojáky a jejich rodiny, protože to byli nezvaní a nevítaní okupanti. Prostě jsme je tady nechtěli, tak jsme křičeli: Čeho je moc, toho je moc! Na tehdejší dobu hóódně odvážná písnička.

Zpěváci toulaví

Text napsal Jiří Suchý a melodie je snad naše - aspoň si to myslíme. Poetická kravinka.

Orient '43

Historicky úplně první dochovaná nahrávka kapely Dr.MOZSE, pořízená v tělocvičně cihelny Staré Místo, kde byla naše první zkušebna. Inspirací pro tuto instrumentálku byl film "Teherán 43", natočený v sovětsko-francouzsko-švýcarské koprodukci (©1981), který se zabýval pokusem o atentát na Churchilla, Stalina a Roosevelta během Teheránské konference v roce 1943.