Matěj a Mikeš

Home
Dr.MOZSE 2014
Dr.MOZSE 1999
Dr.MOZSE 1987
Ťešký wíno
Matěj a Mikeš
Matěj a Boris
Matěj duety
Matěj sám
Tour de Biére
Dr.MOZSE info
Návštěvní kniha

Návrat do diskrétní zóny Matějkovo.cz

Návrat na základní veřejnou stránku Matějkovo.cz

Download my music products

MOJE HUDEBNÍ SPOLUPRÁCE S MIKEŠEM

Zbytečnej soud

Tahle skladba se zamýšlí nad lidskou touhou po neomezené moci. Bylo to nahráno v době předrevoluční a má náboj angažované politické písně. Byla to jakási reakce na písně Už je po (Olympic), Božský klid (OK Band) a Kolej Yesterday (Michal Prokop & Framus 5). 

Účtování

Tyhle krásné verše od Jacquese Préverta jsem zhudebnil a s Mikešem nazpíval v době našeho působení v divadle malých forem Suterén, později Baret S. Vzpomínka na Petra Mohra.

Hliník

Hliník se odstěhoval do Humpolce. Vysvětlení viz další píseň.

Krátká noc

Tahle óda na dlouhé vlasy Moniky Vořechovské má jasnou souvislost s Mikešovými zálety do Humpolce. Také jsem tam byl a Mikešovi se nedivil. 

Dlouhá ulice

Mikeš složil tuhle věc jako oslavu Husovy ulice v Jičíně, ve které jako dítě bydlel. Tam to začalo a pak jdeš tou dlouhou ulicí života...

Zpověď

Ve svých teenagerských dobách jsem se jednou cítil natolik osamělý a bez lásky, že jsem napsal tuhle zoufalou věc.

Zvláštní moc

Léto má zvláštní moc. Tahle písnička je pro mě a pro kapelu Dr.MOZSE něco jako Yesterday pro Beatles. Osudová, nepřekonaná a naprosto jednoduchá. Vzpomínám v ní na Lucku Bártovou z Lenory, se kterou jsem v r. 1985 strávil krásné chvíle v kempu v Dřevěnicích. Ona tuhle věc nikdy neslyšela. Od svých osmnácti jsem nic lepšího už nenapsal. Na tuto píseň volně navazují skladby Zvláštní nemoc, Zvláštní pomoc a Zvláštní bezmoc. Melodie této písně inspirovala kapelu Chinaski k jejich skladbě Mladá garda.

Kouř

Úprava jedné z písní sklepáckého filmu Kouř, který natočil Tomáš Vorel.

Zvláštní nemoc

Uvadající láska způsobuje člověku zvláštní nemoc. Píseň je z roku 1986 a vypráví o mé lásce z doby, kdy jsem v Praze studoval ČVUT. Je v ní ještě trochu hořkosti z rozchodu s Ilonou.

Epilogue

Tahle melodie měla být původně osazena textem z filmu Jak básníkům chutná život, ale nedošlo k tomu. Snad proto, že jsi ze zámku, chtěl bych ti skočit do džbánku, pro jedno pivo k Beránku.... dříve než budeš vdaná, Píšťalko ufoukaná.

Reichenberg

Tohle je jen taková legrace, kde zpíváme na hudbu z písničky Sladké je žít (Vláďa Mišík) text, který zpívali studenti Vysoké školy strojní a textilní v Liberci. Přitáhl to Boris.